Karácsonyi illatok
----->
A jellegzetes karácsonyi illatkavalkád elmaradhatatlan része az ünnepnek. Ha ügyesen keverjük az olajokat, ünnepi hangulatot varázsolhatunk otthonunkba, és az illatok egyéb jótékony hatásait is élvezhetjük.
A karácsonyt a jellegzetes illatkavalkád is kiemeli az ünnepek sorából. Forralt bor, fűszerekkel ízesített mézeskalács, friss citrusfélék, a cukorba mártott gyümölcsök no és persze a fenyő - ez az illatözön és a gyertyák fénye mindenkiben jó érzéseket kelt, gyermekkori emlékeket idéz fel.
Ha egy kicsit lemaradtunk a karácsonyi készülődésben, nem lengi be a tiszta lakást a mézeskalács illata, sebaj, néhány csepp illóolajjal könnyedén ünnepi illatokat csempészhetünk otthonunkba. Karácsonyi illatkeverékeket sok helyen lehet kapni, de mi magunk is keverhetjük ízlésünk szerint az olajokat. A tipikus karácsonyi illatok az ánizs-, édesnarancs-, fahéj-, narancs-, szegfűszeg- és fenyőolaj.
Az ünnepi hangulat megteremtésén kívül több pozitív hatással is rendelkeznek ezek a karácsonyi illatok. Szinte mindegyikük antibakteriális hatású, fertőtlenítik a légteret, így megóvnak a náthától és egyéb fertőző betegségektől. Gyógyhatásuk egyenként a következő - az aromax.hu alapján:
Ánizsolaj
Az ánizstermésekből kinyert illóolaj antimikrobiális, nyákoldó, köptető, szélhajtó, görcsoldó, fájdalomcsillapító, valamint ösztrogénhormon hatással bír. Alkalmazásának főbb területei a légzőszervi- és szájüregi megbetegedések, emésztőszervi panaszok, nőgyógyászati problémák és fertőzések okozta bőrbántalmak kezelése.
Citrusolajok
Nyugtató, idegrendszeri tonizáló és hangulatjavító hatásúak. A citrusolajok szobák légterének fertőtlenítésére és frissítésére (járványos időszakban leginkább a citrom-, a narancs- és a mandarin-olaj), nyugtató hatású aromafürdők készítésére, valamint kozmetikai készítmények és parfümök ható-, ill. illatkomponenseként használják.
Fahéjolaj
Antimikrobiális, fertőtlenítő (fahéjaldehid), parazita és vírusellenes, bőrvörösítő, gyulladásgátló, általános tonizáló és bélmotilitást(bélmozgást) serkentő. A fahéjolaj alkalmazásának legfontosabb területei a hűléses megbetegedések, légúti fertőzések és szájüregi gyulladások, melyeknél megfázás elleni cseppek és szájüregi öblögetők, valamint inhalálószerek alkotórészeként kerül felhasználásra.
Szegfűszegolaj
A szegfűszeg illóolaj legfontosabb hatásai: antimikrobiális, parazita- és vírusellenes, általános és idegrendszeri tonizáló, görcsoldó, gyulladáscsökkentő és helyi érzéstelenítő. Az eugenol erős antiszeptikum és tonizáns. A szegfűszegolaj alkalmazásának legfontosabb területei a légúti megbetegedések, a szájüregi gyulladások, hasmenésssel járó bélfertőzések és húgyúti fertőzések, valamint reumás eredetű panaszok és bőrbántalmak. A szegfűszegolajat szájüregi-, légúti- és reumás megbetegedések esetén öblőgetőszerek és fogkrémek, légzéskönnyítő inhaláló- és szaunaolajok, mellkasi légzéskönnyítő krémek, illetve masszázsolajok és bedörzsölőszerek formájában használják.
Lucfenyőolaj
Az illóolaj főbb hatásaiként az antimikrobiális, nyákoldó, légzéskönnyítő és bőrvörösítő (helyi vérbőséget előidéző) hatások emelhetők ki. Az illóolajat a felső- és az alsó légutak hűléses megbetegedésekor szobák, munkahelyek légterének fertőtlenítésére, valamint inhalálásra és fürdővízbe téve alkalmazhatjuk. Ez utóbbi esetben az illóolaj a kóros nyálkát elfolyósítja, így az a légutakból könnyebben eltávolítható és ennek köszönhetően javul a légutak átjárhatósága.
Fontos megjegyezni, hogy ezek az illóolajok könnyen oxidálódnak, ezért gondot kell fordítani a lejárati idők betartására, illetve a hűvös helyen történő tárolására. A lejárt, régi olajok használatakor megnő a bőr irritálásának esélye!
|