A tarts testsly cskkents tpllkozsunk, s letvitelnk tervezett, tudatos s trelmes talaktsval rhet el. Ez igenis lehet rmteli! Nem kell nsanyargatnak lennie, s nem lehet kampnyszer!
A helyes tkezsi szoksok alapelvei a kvetkezk:
megfelel kalriabevitel
a hrom makrotpanyag ( sznhidrt, zsr, fehrje ) szzalkos arnynak helyes meghatrozsa
a napi kalriamennyisg egyenletes elosztsa az tkezsek sorn
Tudatostani kell mikor, mennyit esznk!
Leggyakoribb tkezsi hibk:
a reggeli elmaradsa
finomtott cukrot tartalmaz telek fogyasztsa
nehz, zsros telek fogyasztsa
nem elegend mennyisg friss gymlcs s zldsg fogyasztsa
nem elegend folyadkbevitel
napi ktszeri tkezs, fleg az esti rkban
sietve, kapkodva, gyorsan tkezni
Hnyszor tkezznk a fogykra alatt?
Tvhit, hogy hezni kell!
Fogykrban a napi tszri tkezs elengedhetetlen, legoptimlisabb a 3-4 rnknti tpllkozs, gy elkerlhet a vrcukorszint ingadozsa. Amikor a szervezetnkben a vrcukorszint lesllyed, hsgrzet alakul ki, olyan teleket kvnunk, amelyek a vrcukorszintet gyorsan megemelik. Ez az az llapot, amikor stemnyek, dessgek utn vgyakozunk. Ftkezseket kihagyni nem szabad, klnsen a reggelit, ebdet, abban a remnyben, hogy ezltal is cskkenthet az energiabevitel. Vacsorzni 18 ra utn nem ajnlatos.
Nem mindenkinek s nem mindenkor kell s lehet ditzni!
Nem szabad fogykrt kezdeni fokozott psyches megterhels esetn pl. vizsgaidszak. Nagyon gondosan s orvosi felgyelettel szabad kismamknak ditba kezdenik. Betegsgek, lbadozs idejn ne kezdjnk fogykrba!
A relis cl kitzst kveten tudatostsuk magunkban, hogy mennyi idre van szksg a hatrozott, de nyugodt tempj, fokozatos fogyshoz, amit tudunk is vllalni. Kiegyenslyozott trenddel, s hetente minimlisan hrom zsrget torna mellett(!), heti 0,3-1 kg fogys vrhat. Ez tekinthet optimlisnak. (mozogni teht kell, s itt sem mindegy mit s mennyit!)
A gyors fogys remnyben folytatott radiklis fogykrt kerljk. Ezeknl gyakran kimaradnak tpllkozsunkbl a szervezet szmra fontos s szksges tpanyagok, s a tovbbi kontroll hinya miatt ltalban visszaess kveti ket. Tbbszri prblkozs esetn pedig nem ritka, hogy a kiindulsi slyunkat is meghaladjuk. Ennek htterben az anyagcsere-folyamatok adaptcija ll, melynek sorn a szervezet alkalmazkodik a lnyegesen kevesebb energiabevitelhez. Ez az adaptci kivdhet olyan trenddel, amelynek energiatartalma nem kevesebb, mint az alapanyagcsere-szksglet, s a rendszeres fizikai trninggel ( legalbb 3x45 perc ), amely az energiafelhasznlst is fokozza.
Meg kell prblni arra trekedni, hogy az trend vltozatos legyen, az tkezs rmt jelentsen. A fogykrt nem csak tllni kell, de egszsgesebb s fittebb kel vljunk tle!