A tartós testsúly csökkentés táplálkozásunk, és életvitelünk tervezett, tudatos és türelmes átalakításával érhető el. Ez igenis lehet örömteli! Nem kell Önsanyargatónak lennie, és nem lehet kampányszerű!
A helyes étkezési szokások alapelvei a következők:
megfelelő kalóriabevitel
a három makrotápanyag ( szénhidrát, zsír, fehérje ) százalékos arányának helyes meghatározása
a napi kalóriamennyiség egyenletes elosztása az étkezések során
Tudatosítani kell mikor, mennyit eszünk!
Leggyakoribb étkezési hibák:
a reggeli elmaradása
finomított cukrot tartalmazó ételek fogyasztása
nehéz, zsíros ételek fogyasztása
nem elegendő mennyiségű friss gyümölcs és zöldség fogyasztása
nem elegendő folyadékbevitel
napi kétszeri étkezés, főleg az esti órákban
sietve, kapkodva, gyorsan étkezni
Hányszor étkezzünk a fogyókúra alatt?
Tévhit, hogy éhezni kell!
Fogyókúrában a napi ötszöri étkezés elengedhetetlen, legoptimálisabb a 3-4 óránkénti táplálkozás, így elkerülhető a vércukorszint ingadozása. Amikor a szervezetünkben a vércukorszint lesüllyed, éhségérzet alakul ki, olyan ételeket kívánunk, amelyek a vércukorszintet gyorsan megemelik. Ez az az állapot, amikor sütemények, édességek után vágyakozunk. Főétkezéseket kihagyni nem szabad, különösen a reggelit, ebédet, abban a reményben, hogy ezáltal is csökkenthető az energiabevitel. Vacsorázni 18 óra után nem ajánlatos.
Nem mindenkinek és nem mindenkor kell és lehet diétázni!
Nem szabad fogyókúrát kezdeni fokozott psyches megterhelés esetén pl. vizsgaidőszak. Nagyon gondosan és orvosi felügyelettel szabad kismamáknak diétába kezdeniük. Betegségek, lábadozás idején ne kezdjünk fogyókúrába!
A reális cél kitűzését követően tudatosítsuk magunkban, hogy mennyi időre van szükség a határozott, de nyugodt tempójú, fokozatos fogyáshoz, amit tudunk is vállalni. Kiegyensúlyozott étrenddel, és hetente minimálisan három zsírégető torna mellett(!), heti 0,3-1 kg fogyás várható. Ez tekinthető optimálisnak. (mozogni tehát kell, és itt sem mindegy mit és mennyit!)
A gyors fogyás reményében folytatott radikális fogyókúrát kerüljük. Ezeknél gyakran kimaradnak táplálkozásunkból a szervezet számára fontos és szükséges tápanyagok, és a további kontroll hiánya miatt általában visszaesés követi őket. Többszöri próbálkozás esetén pedig nem ritka, hogy a kiindulási súlyunkat is meghaladjuk. Ennek hátterében az anyagcsere-folyamatok adaptációja áll, melynek során a szervezet alkalmazkodik a lényegesen kevesebb energiabevitelhez. Ez az adaptáció kivédhető olyan étrenddel, amelynek energiatartalma nem kevesebb, mint az alapanyagcsere-szükséglet, és a rendszeres fizikai tréninggel ( legalább 3x45 perc ), amely az energiafelhasználást is fokozza.
Meg kell próbálni arra törekedni, hogy az étrend változatos legyen, az étkezés örömöt jelentsen. A fogyókúrát nem csak túlélni kell, de egészségesebbé és fittebbé kel váljunk tőle!